1300
uzņēmumi pieņēmuši iniciatīvu
30M+
atbalstīti darbinieki
Starptautiskā #StrādājotArVēzi iniciatīva aizsākta arī Latvijā
Uzņēmums Publicis Groupe Latvia (SIA MMS COMMUNICATIONS LATVIA) aizsāk grupas izstrādāto globālo iniciatīvu #StrādājotArVēzi (#WorkingWithCancer) Latvijā. Tās mērķis ir veicināt darba devēju atbalstu saviem darbiniekiem ar vēža diagnozi un citām smagām saslimšanām, ka arī mazināt aizspriedumus un nedrošību cilvēkiem ar smagām diagnozēm.
#StrādājotArVēzi iniciatīva jau guvusi ļoti plašu atbalstu ārzemēs – tai pievienojušies vairāk nekā 1300 uzņēmumu, tai skaitā tādi giganti kā Google, Meta, Microsoft, McDonalds, Unilever, Warner Brothers, Marriott un virkne citu.
“Raugoties uz datiem, uzņēmumu vadītāji iespējams pat nenojauš, cik neapskaužamā situācijā ir kāds no viņa darbiniekiem. Tikai 34% no tiem, kam nācies gūt šādu saslimšanas pieredzi, ir saņēmuši sava darba devēja atbalstu,” stāsta iniciatīvas vēstnese Lelde Rassa-Apsīte, uzsverot, ka gandrīz visi, kas atbalstu tomēr saņēmuši, izjutuši tā pozitīvo ietekmi. “Tāpēc nav nozīmes, vai esat starptautisks bizness vai uzņēmums ar mazu darbinieku skaitu, iesaistīties var ikviens. Šī iniciatīva ir pielāgojama katram uzņēmumam. Ikviens darba devējs var pats izstrādāt savu programmu un noteikt, kā atbalstīs darbiniekus, kas ir smagi slimi. Jāatzīmē, ka iniciatīva atbalsta arī darbiniekus, kas kļuvuši par aprūpētāju kādam no tuviniekiem.”
#StrādājotArVēzi iniciatīvas 5 iespējamie atbalsta virzieni
Katram uzņēmumam ir iespēja izveidot savu unikālu plānu. Izvērtējot individuālo situāciju, nozari un darbiniekus, jūs varēsiet vienoties, kā vislabāk īstenot šo atbalstu.
Korporatīvā politika un ieguvumi
Mērķis ir nodrošināt, lai darbinieki, kuriem diagnosticēts vēzis vai cita nopietna hroniska slimība, var pilnībā nodoties nepieciešamajai ārstēšanai.
Piemēri: papildu pabalsti; kritisko slimību apdrošināšana; iespēja sākt darbu agrāk vai vēlāk par ierasto darba laiku; papildu atvaļinājums; attālinātā darba iespējas.
Mērķtiecīga komunikācija
Veiciniet iekšējo un ārējo komunikāciju. Informējiet darbiniekus par šāda atbalsta iespēju. Izmantojiet ārējos komunikācijas kanālus, stāstot par iniciatīvu sabiedrībai un citiem darba devējiem!
Piemēri: darbinieku informēšanas plāns; Veselības Dienu rīkošana, kurās stāstīt par šo programmu; paneļdiskusiju organizēšana.
Kopiena
Radiet kopienu un veiciniet sapratni un empātiju pret tiem, kurus skāris vēzis vai cita smaga saslimšana.
Piemēri: aiciniet drosmīgos darbiniekus ar pieredzi dalīties savos stāstos; vadītāju un darbinieku apmācības; psihologa lekcijas; iekšējo atbalsta grupu izveide; mentoru piesaistīšana.
Koučings
Nodrošiniet, lai darbiniekiem ar smagu saslimšanu ir pieejams kouča atbalsts. Koučs palīdzēs savienot atbilstošu darba slodzi ar ārstēšanas procesu un tā izraisītajiem sarežģījumiem.
Piemērs: individuālās sertificētā kouča sesijas, kas domātas, lai palīdzētu salāgot darbu ar ārstēšanu, kā arī tikt pāri emocionālām traumām, ko izraisa onkoloģiskās slimības ārstēšana.
Informēšana
Veiciniet iniciatīvas parakstīšanu un ieviešanu citos uzņēmumos!
Piemēri: stāstiet par to, ka esat iniciatīvas dalībnieks, savā mājaslapā, sociālajos medijos, mārketinga materiālos; aiciniet sadarbības partnerus iesaistīties iniciatīvā; organizējiet iniciatīvai veltītos pasākumus; ziedojiet labdarības organizācijām, kas strādā ar vēzi vai citām smagām saslimšanām.
VĒLATIES PIEVIENOTIES? SAZINIETIES AR MUMS!
Lelde Rassa-Apsīte
Iniciatīvas #StrādājotArVēzi vēstnese
lelrassa@publicisgroupe.net